Bohužel jsme nejlevnější.
Bohužel jsme nejlevnější.

Jak si vybrat autopůjčovnu

Pokud máte auto v autoservisu nebo auto vůbec nevlastníte a potřebujete si ho půjčit, stojíte před rozhodnutím výběru kvalitní autopůjčovny. Jak ale takovou autopůjčovnu vybrat a na co si dát pozor?

1) Recenze klientů

Před rezervací si určitě přečtěte recenze zákazníků. Můžete v nich narazit na velice zajímavé, a především užitečné informace, ať už jsou pozitivní nebo negativní. Dle recenzí rovněž zjistíte, zda je autopůjčovna spolehlivá a přátelská v jednání se svými zákazníky. Pokud má v dnešní době autopůjčovna málo recenzí, je na čase zbystřit. 

2) Web autopůjčovny

Na webu byste měli najít všechny důležité informace, které se týkají dané autopůjčovny. Neměl by chybět přehledný ceník služeb včetně poplatků. Na webu by rovněž měly být dostupné obchodní podmínky dané autopůjčovny. 

3) Přistavení vozidla 

Některé autopůjčovny mají přistavení vozidla zdarma, jiné účtují poplatky nebo auto nepřistavují. Je tedy důležité si tuto informaci předem ověřit.

4) Nabídka vozidel 

Poměrně klasická nabídka každé autopůjčovny je alespoň jedno levnější auto, nesmí chybět Octavia, možná ale toužíte po zajímavější nabídce, kterou jen tak doma každý nemá. Také možná hledáte karavan, nebo kombíka pro velký rodinný výlet.

5) Havarijní pojištění a dálniční známka 

99 % autopůjčoven má ve svých cenách pronájmu zahrnuto havarijní pojištění a povinné ručení. Existují však takové autopůjčovny (i když je jich málo), kde se za základní pojištění doplácí. V případě, že po vás autopůjčovna chce, abyste dopláceli za základní pojištění, jedná se o skrytý poplatek.

Dálniční známka je většinou zahrnuta v ceně půjčovného. I přesto byste si měli informaci o dálniční známce a poplatku za ní vždy ověřit, protože zodpovědnost je na řidiči.

6) Cesta do zahraničí 

Kvalitní a férová autopůjčovna má ve svých podmínkách uvedeno, jak je to s cestami do zahraničí. Běžná praxe je taková, že se neúčtuje nic extra za cesty do zahraničí, pokud se klient vejde do tarifu, který si vybere.

Nicméně existují autopůjčovny, které za cestu do zahraničí účtují extra poplatky. Některé autopůjčovny cestu do zahraničí ve svých podmínkách vyloženě zakazují nebo jí povolují až na základě písemné žádosti. V případě porušení těchto podmínek se nevyhnete docela vysokým sankcím. 

7) Spoluúčast 

V obchodních podmínkách autopůjčovny byste měli věnovat extra pozornost tomu, jak je to s poplatky v případě krádeže nebo autonehody. Primárně se jedná o spoluúčast vyjádřenou v procentech. Limit spoluúčasti je většinou stanoven na 10 %, ale za příplatek se můžete dostat i na 0% spoluúčast – teď vám to možná zní jako zbytečnost, ale když si půjčujete auto min. za 500 000,-, pak může 10% spolúčast vyjít na 50 000,- a to už není málo.

Pokud jste nehodu nezavinili, v ceně je obvykle zahrnuta služba asistenčního vozidla (odtah). V případě, že jste viníkem dopravní nehody, služby jsou účtovány dle ceníku konkrétní autopůjčovny. Solidní autopůjčovny (pokud je auto odcizeno nebo v případě autonehody) řeší vzniklou situaci s příslušnou pojišťovnou samy, tzn. klient se nemusí o nic starat. Podmínkou je, že je autopůjčovna neprodleně informována. Samozřejmostí by rovněž mělo být přistavení náhradního vozu. 

8) Pronájem střešního nosiče

V případě, že si nechcete kupovat střešní nosič kvůli výletu nebo dovolené, některé autopůjčovny nabízejí jeho pronájem. Můžete si půjčit auto již se zabudovaným střešním nosičem nebo si jej půjčit samostatně – což je nutné předem rezervovat.

9) Možnost převážet zvířata

Nedokážete si představit cestování bez svého zvířecího přítele? Pak hledejte autopůjčovnu, ve které není problém přepravovat domácí mazlíčky. V některých automobilech je převoz zvířat přísně zakázán pod hrozbou sankcí. Na tuto skutečnost byste měli být upozorněni ve smlouvě u konkrétní autopůjčovny.

Velmi důležité je uvést interiér vozu do původního stavu. Pokud tak neučiníte, mohou vám být účtovány poplatky za znečištění interiéru, které nejsou úplně nízké.

  • Tomáš Brankovský,
  • 14.1.2024

Comments are closed.

Hledáme úspory. I spojení „nejlevnější autopůjčovna“ nám přijde zbytečně dlouhé.