Bohužel jsme nejlevnější.
Bohužel jsme nejlevnější.

Dovolená v karavanu

Rádi cestujete a poznáváte nové krásy země? Chcete stihnout více míst najednou? Zvažte dovolenou na čtyřech kolech! Půjčte si náš karavan až pro 6 lidí a vyrazte se svými přáteli či rodinou za sluncem. 

Karavan či obytný vůz?

Nenechte se zmýlit, každá z možností představuje jiný typ „ubytování“. Nyní záleží na plusech, které jsou společně s vaším pohodlím rozhodující. 

Karavan nebo přívěs

Jde o vůz, který je navržen pro pohodlné trávení času mimo domov. Karavan není možné ovládat a k jeho přemístění je potřeba tažné vozidlo, ideálně se silnějším motorem. Existují různé velikosti a typy, které disponují rozdílným vybavením pro náročnou či méně náročnou cestu.

Obytný vůz

Jedná se o obytný prostor, který má vlastní pohon, ovládací mechanismus a je možné jej řídit. Obytné vozy jsou vybaveny veškerým potřebným vybavením, které je nutné pro pohodlné cestování s rodinou a přáteli. Výhoda je v řízení, které je „s malou dodávkou“ snazší, než s přívěsným karavanem.

Který z nich vybrat?

Pokud se rozhodujete, který typ je vhodný pro vás, je důležité vědět, zda budete celou dovolenou na jednom místě v kempu, nebo zda budete přejíždět z místa na místo a v podstatě každou noc spát jinde. Pro stání v kempu určitě doporučujeme karavan, který vyrovnáte na jednom místě, připojíte k sítím, odpojíte auto a dále už můžete po menších výletech jezdit osobním autem.

Naopak pro roadtrip, kdy každý den ujedete desítky kilometrů a každou noc spíte jinde, je ideální obytné auto – vše máte stále při sobě a jakmile se rozhodnete, tak jen zaparkujete a můžete jít spát.

Stačí na to váš řidičák?

Dovolená na čtyřech kolech se neliší pouze prostorem, ve kterém budete přespávat, ale také vašimi řidičskými schopnostmi. Pokud se rozhodnete pro dovolenou s obytným vozem, bude vám stačit vaše stávající oprávnění skupiny „B“, a to do 3,5 tuny.

Pokud pojedete s karavanem či přívěsem, opět je nutné mít řidičák skupiny „B“, který je platný pouze do hmotnosti celé soupravy 3,5 tuny – to znamená karavan plus tažné auto. Jestliže celkovou hmotnost přesáhnete, je nutné podstoupit zkoušku, která vám opravňuje řídit vozidla skupiny B96. 

Cestování s dětmi

Rozhodli jste se pro dovolenou v karavanu? Směle do toho! Komplikací nemusí být ani malé děti. Stačí si jen všechno dobře naplánovat, aby bylo cestování pohodlné a splňovalo nároky kojenců, školáků i teenagerů.

Ujistěte se, že karavan nabízí dostatek prostoru na hraní si, spaní a popřípadě „plazení se“. Vybavte svůj animátorský arzenál pořádným množstvím hraček, které zajistí zábavu i v deštivém počasí. Knihy, pastelky, puzzle a společenské hry se do každého karavanu bez problému vejdou. Pro větší děti stáhněte pár pohádek do tabletu a přibalte také společné hry, u kterých se zabaví celá rodina. 

Zajistěte dostatečnou bezpečnost – zabezpečte ostré rohy například u jídelního stolu a zaslepte dostupné zásuvky bezpečnostními zátkami. Nezapomeňte, že za jízdy musí být nejen děti, ale celá posádka připnuta bezpečnostními pásy (v případě dětí také v autosedačce). Posledním tipem, jak zajistit hladký průběh během dovolené s menšími dětmi, je zachování běžné rutiny. Tím máme na mysli spánek v obvyklou hodinu, večerní koupání a také jídlo.

Cestování s dětmi nemusí být výzva. Oprostěte se od typického „malé děti z toho stejně nic mít nebudou“ a užijte si dovolenou po svém. Uvidíte, že si společně užijete dobrodružství a budete mít o pár fotografií do rodinného alba navíc. 

Po cestě schovávejte vstupenky, letáčky, nálepky a další zajímavosti a společně s fotografiemi je potom můžete s dětmi použít na společnou tvorbu scrapbooku.

Vybavení karavanu

V naší nabídce najdete karavan s palandou, což se hodí v případě, že na palubě cestuje celá posádka i s dětmi. Bez problémů se tak do karavanu vejde až 6 osob. Dále v karavanu nechybí dobře zařízená kuchyň s lednicí, sporákem a dřezem i kávovarem. Pro vaše pohodlí je součástí karavanu i sprcha a WC. Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky, světla a nádrže na čistou vodu. V případě poruchy se vám může hodit kempingová svítilna, která skvěle funguje jako alternativní zdroj světla. K pohodlí na dovolení přispěje i špičkový kempingový nábytek.

Kam vylít odpad z chemického WC

Vyprázdnit nádrž není jen tak. Při cestě na vysněnou dovolenou hledejte místa, která jsou k tomu určena. V německy mluvících zemích je můžete najít pod pojmem „stellplatz“. Jde o místa, která jsou určena pro krátkodobé stání a ve valné většině disponují nejen elektrickou přípojkou či zázemím, jako jsou například záchody či sprchy, ale také možností vyprázdnění odpadní nádrže. 

Oblíbené destinace 

Cestování s karavanem je roky ověřená jistota, kterou si oblíbilo tisíce Čechů. Kdy je ale nejvhodnější vycestovat? I na to samozřejmě známe odpověď. Obecně platí pravidlo, že mimo sezónu se bez problémů dostanete i tam, kam byste se přes turisty zaplavené ulice nedostali. Karavanem cestujte ideálně na jaře či na podzim, kdy jsou venkovní teploty příjemné a příroda hraje barvami. Využijte také svátky a prodloužené víkendy – nemusíte řešit dovolenou a vyrazit můžete v podstatě za humna. 

Nejhezčí místa v Česku

Rádi poznáváte krásy tuzemska? Jedním z oblíbených míst pro dovolenkáře na všech čtyřech je určitě Český Ráj. Nejen že zde najdete spoustu outdoorových aktivit, ale také plno kempů, které jsou pro zaparkování karavanu ideální. Pokud prahnete po malebných zákoutích, zajeďte si do Českého Krumlova. Toto město není zapsáno na seznamu UNESCO jen tak pro nic za nic. V Krkonoších si naopak dáte pořádně do těla a poznáte naši zemi z pořádné výšky, a to nejen na horách, ale také ze stezky v korunách stromů. 

Nejlepší kempy v Chorvatsku

Pokud chcete jet za sluníčkem, vydejte se na dobrodružnou cestu do Chorvatska. Tato destinace je velmi oblíbená pro své možnosti, časovou dostupnost a obrovské množství autokempů, ve kterých můžete zaparkovat na libovolnou dobu. Kvalita kempů v Chorvatsku se za poslední roky výrazně zvedla. Běžně disponují pitnou vodou, elektrickými zástrčkami, sociálním zařízením a některé také bazény, restauracemi a obchůdky přímo v areálu. Turistický ruch je pro Chorvaty zlatou žílou, a proto se k návštěvníkům chovají přívětivě a většina kempů je přizpůsobena potřebám. Jaký kemp si ale vybrat?

Kemp Plitvická jezera

Autokemp v blízkosti Plitvických jezer vám nabídne malebné scenérie na okouzlující jezera, vodopády a bujnou přírodu. Můžete využít mnoho značených turistických tras v okolí jezer, přičemž některé jsou určeny také pro cyklovýlet. Je možné podniknout dobrodružnou plavbu po jezeře a vychutnat si pohled také z jiné perspektivy. Pokud vás Plitvická jezera učarují stejně jako nás, zarezervujte si své parkovací místo včas. Přes sezónu bývají autokempy dosti vytížené.

Kemp Split

V okolí druhého největšího města Chorvatska najdete mnoho autokempů, které svým návštěvníkům nabízí různé vybavení. Některé kempy jsou umístěny přímo u pláže, jiné blíže k centru. Přístup k moři otevírá návštěvníkům nové možnosti – plavání, potápění se a opalování přímo v areálu. Přitom do centra na památky je to pěšky pár desítek minut. 

Kempy na Istrii

Příroda na Istrii přímo vybízí k pěším procházkám skrze olivové háje, a také cyklistiku. Objevujte malebné vesničky, a přitom ochutnávejte lahodné víno z místních zdrojů. Autokempy na poloostrově jsou velmi oblíbené zejména proto, že si každý přijde na své. Vyberte si přímořský kemp či místo více ve vnitrozemí. Užijte si jedinečnou atmosféru a nechte se zlákat Chorvatskou náturou.

Kempy Krk

I autokempy Krk lákají na volný vstup do moře rovnou z vašeho karavanu či dostupnost menších obchůdků a restaurací v areálu. Zaparkovat však můžete také blíže centru. Vyzkoušejte místní kuchyň a zavítejte na jeden z veselých festivalů, na kterém určitě ochutnáte vynikající víno a olivy z chorvatských plantáží. 

Půjčovna karavanů Brno

Tak co, nalákali jsme vás na zcela jiný způsob trávení dovolené, než jste zvyklí? Kempování v Chorvatsku, u nás či kdekoliv jinde je skvělou možností, jak si užít volno podle svých individuálních potřeb a možností.

Jaké podmínky pro půjčení karavenu u nás musíte splňovat?
Samozřejmostí je platný řidičský průkaz a platný občanský průkaz. Řidičák je nutné mít alespoň 3 roky. Při pronájmu karavanu se skládá vratná kauce ve výši 30 000,- + 1 000,- se platí za spotřební náplně (plynové lahve, náplň chemického wc). V případě potřeby můžeme karavan přistavit či dokonce rovnou nainstalovat.

  • Tomáš Brankovský,
  • 7.12.2023

Comments are closed.

Hledáme úspory. I spojení „nejlevnější autopůjčovna“ nám přijde zbytečně dlouhé.